środa, 18 lutego 2009

Willa Conrad - informacje "książkowe"

Willa Konrad 1889, należała do jednego z właścicieli wydawnictwa Treutler, Conrad & Taube i fabryki sznurka. Wkomponowana została w mało wówczas zalesiony stok Boguszy oraz wzniesiona w formie romantycznego zameczku.

Wraz z sąsiednim budynkiem gospodarczym prezentowała się bardzo malowniczo, szczególnie w widoku z Górnej Dzielnicy Drogosław. Willa ożywiona wieżą, ryzalitami (w tym cylindrycznym), wzbogacona portykiem, balkonowymi wykuszami, wysokim dachem ze szczytami i zróżnicowanymi hełmami zbudowana została w stylu neorenesansu (niderlandzkiego i francuskiego) łączonego z ogólnie pojmowaną, gotycką, środkowoeuropejską architekturą zamkową. Zaczerpnięto z niej formy cylindrycznych baszt i wież z izbicami, tu wspartymi na kroksztynach.

Po 1945 r. budynek użytkowano jako przedszkole.W 1. 80. XX w. był remontowany. Obecnie nie jest użytkowany. Ze względu na zagęszczenie zadrzewienia na stoku Boguszy willa nie jest już wyeksponowana w panoramie północnej części miasta.

Okazałą formę otrzymał również ceglany budynek gospodarczy sąsiadujący z willą. Jednokondygnacjowy z dachem dwuspadowym z lukarnami, ożywiony został cylindryczną, wieloboczną izbicą, częściowo o konstrukcji szkieletowej, nakrytą wielobocznym dachem ostrosłupowym. Budynek wzniesiono w stylu budownictwa ceglanego wzbogaconego odniesieniami do gotyckiej architektury zamkowej. Współcześnie bryła budynku pozbawiona jest izbicy i hełmu.

Na podstawie M. Staffa "Słownik Geografii Turystycznej Sudetów - Góry Sowie" t.10

1 komentarz: